Održan robotički kamp Petica 2023
Od 9. 7. – 15. 7. 2022. godine se održao Ljetni robotički kamp «Petica» 2022. Na kampu je sudjelovalo 19 polaznika iz Zagreba, Križevaca, Križa, Rijeke, Samobora, Kutine, Velike Gorice i Slovenije, od toga 4 polaznice i 15 polaznika. U samom radu polaznici su bili podijeljena u dvije ili tri grupe kako bi im bio omogućen kvalitetniji rad u manjim grupama. Djeca su bila smještena na Seoskom gospodarstvu Kezele. Tema kampa i ambijent učinili su poseban spoj prirode, tehnologije i održivog razvoja.
Kako bismo rad u kampu učinili što uspješnijim, držali smo se osnovne satnice. Premda su svaki dan bile druge aktivnosti, lako se moglo orijentirati:
8 – 9 doručak Švedski stol s jajima, hrenovkama, pohanim kruhom, zapečenim kruhom sa sirom, žitaricama i salamom.
9 – 13 radionica S kratkom pauzom uz voće oko 11 sati.
13 – 14 ručak
14 – 15 odmor Ovisno o suncu, odmor smo proveli u sobama ili na igralištu.
15 – 17:30 radionica
17:30 – 19 aktivnosti u prirodi
Nedjelja: vrijeme za slobodni sport na igralištu (odbojka, košarka)
Ponedjeljak: poučna staza Marča koja vodi ukrug oko divnog jezera
Utorak: timsko kuhanje gulaša u kotliću
Srijeda i četvrtak: vrijeme za slobodni sport na igralištu ili malo dulja radionica
19 – 20 večera
20 – 23 večernje aktivnosti
Subota: disco za rođendan
Ponedjeljak: kamperski kviz. Kamperi su bili podijeljeni u 4 ekipe i natjecali se u znanju matematike, fizike, astronomije, biologije, tehnologije, robotičkog kampa i robotike.
Utorak: uživanje u gulašu i sljezovim kolačićima na logorskoj vatri
Srijeda: ljetno kino na otvorenom s prigodnim filmom
Četvrtak: slobodna večer
Radionice
Na robotičkim radionicama polaznici su se upoznali s mikroračunalom VIDI X (novi polaznici kampa) i REV robotima (polaznici koji su već sudjelovali na kampu prijašnjih godina).
VIDI X grupa se upoznala s upravljanjem LED-ica, ugrađene i dodatnih. Programirali su tipkala te pomoću njih gasili i palili LED. Istražili su kako proizvoditi zvukove te su svirali vlastite pjesme ili koristili VIDI X kao klavir. Pomoću ugrađenog temperaturnog senzora izmjerili su temperaturu prostorije. Istu vježbu su ponovili i pomoću dodatnog senzora kojeg su spojili na svoje VIDI X uređaje. Upoznali su se s prikazom teksta i slika na TFT ekran. Nakon ove vježbe polaznici su se podijeli u timove i svaki tim je radio na svojem vlastitom projektu. U konačnici su realizirani sljedeći projekti: (1) upravljanje dronom, (2) korištenje VIDI X kao kontrolera za igranje postojećih igara na računalu, (3) šah za dva igrača s provjerom dozvoljenih položaja figurica, (4) igra koja mjeri brzinu reakcije pritiska tipke, (5) pong, (6) igra u kojoj je potrebno brzo pritisnuti tipku određeni broj puta, (7) igra u kojoj se upravlja dinosaurom koji prelazi preko ceste pri tome skupljajući bodove i pazeći da ga ne pogaze automobili. Svi polaznici su pokazali veliku kreativnost, iznimnu programersku vještinu i snalažljivost u rješavanju izazova i kompliciranih situacija u svojim projektima.
REV grupa je kao glavni zadatak imala sastaviti i programirati robotsku ruku. Kako bi to bilo moguće prvi dan kampa su sastavili jednostavnu verziju pomoću koje su se upoznali s elementima za građenje i osnovama programiranja. Nakon toga su u parovima ili grupama po troje sastavljali svoje robotske ruke i učeći na vlastitim robotima osnove kinematike. Kako bi robotske ruke optimalno rade, polaznici su učili osnove regulacije i programirali PID regulatore za svoje robote.
Tijekom srijede i četvrtka polaznici su podijeljeni u tri grupe. Svaka grupa je sudjelovala u posebnim radionica koje su proveli gostujući predavači iz Slovenije, Delavski dom Trbovlje. Na radionici su polaznici upoznali kako radi robotska ruka i na koji način može crtati: nacrtala je polaznike iz njihovih fotografija napravljenih na licu mjesta. Dodatno, koristeći umjetnu inteligenciju i snimanje moždanih valova, može nacrtati ono što ispitanik zamišlja koristeći kist i vodene boje. Polaznici su se upoznali i s humanoidnim robotom Nao te ga imali prilike programirati te pomoću interakcije s robotom napraviti robotski strip.
Posljednjeg dana kampa organizirana je svečana dodjela diploma polaznicima kampa. Svaka grupa je prikazala i prezentirala svoje završne projekte roditeljima i ostalim posjetiteljima, nakon čega su polaznicima kampa podijeljene diplome.
Organizatori:
Hrvatski robotički savez
Seosko imanje Kezele
Realizaciju kampa potpomogli su:
Ministarstvo znanosti i obrazovanja kroz potporu programa javnih potreba Republike Hrvatske u tehničkoj kulturi
Turistička zajednica Grada Ivanić-Grada
Hrvatska zaklada za znanost, projekt Transformacija robota u edukacijski sredstvo
Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva
Voditelji:
doc. dr. sc. Ana Sović Kržić, predsjednica Hrvatskog robotičkog saveza, robotičke radionice
Ana Gašparović, Turistička zajednica Grada Ivanić-Grada, organizacija, društvene aktivnosti
Marija Matković, Robotičko – informatički klub Križ, robotičke radionice
Leon Stjepan Uroić, Robotičko – informatički klub Križ, student FER-a, robotičke radionice
Petra Karabin, mag. educ, Učiteljski fakultet
Janko Radigović, Hrvatski robotički savez, robotičke radionice
Janko Kezele, Seosko imanje Kezele, aktivnosti u prirodi
Željko Krnjajić, tajnik Hrvatskog robotičkog saveza, administrativna podrška
Tanja Hanžič Tah, RUK, DDT Lab, Delavski dom Trbovlje, Slovenija
Žan Rajšek, RUK, DDT Lab, Delavski dom Trbovlje, Slovenija