Robotička alka-Junior Split 2011
Četvrta Robotička alka Junior održala se 01. 10. 2011. na Prokurativama u Splitu. Pripreme za ovo natjecanje održavale su se od 23. – 25. rujna u prostorijama Zvjezdanog sela Mosor. Organizatori Robotičke alke junior su: Hrvatsko društvo za robotiku, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zvjezdano selo Mosor.
ROBOTIČKA ALKA: IZAZOV BUDUĆNOSTI
Iznenađujuća je šarolikost načina na koje odrasli i djeca igraju Alku. Alke na motociklima i biciklima već su pomalo zaboravljena klasika. Modernija verzija Alke igra se vozeći Segway. Dječje Alke trče se na noge, u tačkama (karijolama), na koturaljkama. Učini se da nema niti jednog prijevoznog pomagala ili stroja koji se ne bi dao iskoristiti kao čarobno sredstvo za oponašanje stare igre jednostavnih pravila i nedostižna povijesnog kolorita. Stoga se može učiniti da je Robotička alka samo još jedna varijacija na beskrajnu temu u kojoj stara igra služi kao medij popularizacije pridošloj novotariji. No, robotika danas nije novotarija. Uz genetiku i nanotehnologiju drži se svetim trojstvom temelja na kojem počiva perspektiva budućeg svijeta. Tijekom svoje novovjeke povijesti nešto dulje od pola stoljeća dostigla je proširenošću razmjere kulta ili kulture. Robotičnost, robotoidnost, robotiziranost ne odnosi se samo na pojmovno i djelatno sve manje izolirani svijet tehnike već na svijet u svoj njegovoj cjelovitosti. Biti robotiziran danas sve više znači biti sposoban ili biti kompetentan za svijet i preživljavanje u njemu.
Osnovna teza koja stoji iza ideje Robotičke alke bila je da ovladavanje ključnim tehnologijama postaje uvjet kolektivne ali i osobne slobode. Kao što se 1715. godine vlastitost i jedinstvenog branila hrabrošću koja je prenesena u stoljetnu tradiciju igre tako je, danas, potrebno biti dovoljno sposoban i odvažan pa pobijediti (prisvojiti) svijet tehnologije da bi se sačuvalo posebnost i jedinstvenost. Dakle, koliko god se to činilo paradoksalnim moglo bi se dogoditi da drevnu Alku u budućnosti očuvamo upravo zato jer smo znali igrati Robotičku alku.
Robotička alka je tehnički izazov postavljen još 2000. godine. Tada je zamišljeno da ćemo u skoroj budućnosti, a svakako u razdoblju od petnaest godina biti u stanju izrađivati mehaničke robotičke četveronošce i jahače i da ćemo pozvati sve one iz svijeta koji to isto znaju da s nama zaigraju Robotičku alku. Kao rok postavljena je 2015. godina i tristota godišnjica Sinjske alke. Po svoj prilici taj cilj neće biti ostvaren no treba ipak pričekati 2015. godinu prije konačne ocjene. Ostvarenje tog cilja u podjednakoj mjeri ovisi o stručnoj kompetentnosti kao i klimi okoline u kojoj se postavlja izazovna projekcija. Ipak, ne mogu se ne zapaziti rezultati postignuti do sada. Robotička alka bila je povod za izučavanje biorobotike i izradu više prototipova četveronožnih strojeva (Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu), mnogih simulacija i konstrukcija načinjenih u Centru za praktičnu robotiku u Zagrebu. Izrađivani su magistarski radovi, osvajane rektorske nagrade, organizirani skupovi posvećeni Robotičkoj alki.
I tako, dok smo živjeli u očekivanju tehno-gospodarske doraslosti za robotičko doba i pravu (veliku) Robotičku alku sasvim nenadano pokrenuta je 20l0. dječja Robotička alka (junior). Igrana je do sada u Karlovcu, Zagrebu, Dubrovniku, Varaždinu, … . Zahvaljujući znanju i poduzetnosti Borisa Anića Ćurka, direktora tvrtke "Inovatic" ali i zadivljujućem poletu diplomiranog inženjera Ivice Kolarića i profesorice Jelke Hrnjić ta dječja svečanost spajanja tradicije i suvremenosti ne gubi dah. Hrvatsko društvo za robotiku dalo je ideji institucionalni i financijski okvir. Mladi alkari robotičari pripremaju se za svoje natjecanje vrlo savjesno, oni svoje pobjede doživljavaju i slave vrlo iskreno. Djeca su počela ukrašavati svoje robote lutkama u narodnim nošnjama kraja iz kojega su stigli. Ideja se pokazala iznimno motivirajućom za sve uzraste. Od odraslih preko studenata do osmoškolaca. Njena medijska privlačnost je nesporna.
Robotička alka (junior) trebala bi se svake godine održati u jednom od hrvatskih mjesta u kojima su za Srednjeg vijeka igrane igre gađanja prstena s konja: Zadru, Dubrovniku, Trogiru, Zagrebu, Rijeci, …. Da bi na kraju došla i do suvremenog epicentra. Mjesta u kojem se Alka igra i danas. U Sinj. Ove godine je, zahvaljujući zauzimanju profesora Zorana Vukića, u Splitu. Poželimo joj uspjeh.
Igor Ratković
Kako je izgledao na alki u Splitu pogledajte u videu u nastavku