Hrvati na međunarodnim robotičkim natjecanjima
HRVATI NA MEĐUNARODNIM ROBOTIČKIM NATJECANJIIMA
Sve one koji se u Hrvatskoj bave izradom i primjenom robota ili su samo ljubitelji robotike iznenadit će podaci o nastupima prvih hrvatskih takmičara na međunarodnim robotičkim natjecanjima. Prije svega zbog toga jer su rezultati koje su postizale ekipe u velikom nerazmjeru sa mjestom Hrvatske u svim važnijim svjetskim robotičkim statistikama.
Prvi podaci o sudjelovanju hrvatskih ekipa ili pojedinaca na međunarodnim natjecanjima bilježe se početkom ulaska u 21. st., točnije oko godine 2003. Postoje dva kandidata za primat izlaska na međunarodnu robotičku scenu: u jednom slučaju riječ je o pojedincu, u drugom o timu. Zanimljivo je da su i u jednom i u drugom slučaju naši natjetacetlji nastupili prvi put u Sloveniji. No, ako i postoji nedoumica oko prvog izlaska na međunarodnu natejecateljsku robotičku scenu nema nikakve dvojbe o tome tko je prvi hrvatsko pobjednik nekog međunarodnog natjecanja.
PRVI MEĐUNARODNI POBJEDNIK
Početak sudjelovanja hrvatskih srednjoškolaca na robotskom natjecanju u Mariboru. zabilježen je 2003. godine. Delegacija HDR posjetila je natjecanje još 2000. godine Natjecanje u Mariboru sastoji se u brzinskom autonomnom gibanju robota kroz koridor (labirint) duljine 2.5 metara (u dvije trke). Riječ je o specifičnom natjecanju koje je bilo odziv
Josip Štivić na natjecanju u Mariboru (lijevo).Robot NIGHT na cilju staze(desno)
na razvoj mobilne reaktivne robotike u kojemu se ispituje odnos brzine gibanja robota i odziva senzora pri gibanju što većom brzinom kroz koridor sa zamkama u kojima se robot može izgubiti. Jednostavna pravila i građa robota omogućavala je natjecanje u različitim klasama: od osmoškolaca do studenata.
2005. godine između 48 timova iz Slovenije, Hrvatske i Austrije Josip Štivić iz Slavonskog Broda osvojio prvo mjesto natječući se u klasi srednjoškolaca s robotom NIGHT vlastite konstrukcije kojega je sam konstruirao i izradio u očevoj radionici za popravak televizora. Josip Štivić bio je polaznik Državne škole robotike HDR 2003. godine , a na mariborskom natjecanju počeo se natjecati 2003. godine. 2004. godine je kao srednjoškolac osvojio je 4. mjesto.
Od 2005 . godine pa na dalje pojedinci iz Hrvatske sudjelovali su kontinuirano na mariborskim natjecanjima sve do 2008. godine. Posebice se to odnosi na učenike ŽTŠ u kojoj je bio smješten Centra za praktičnu robotiku Zagreb gdje je izgrađen i poligon za vježbanje. U okviru priprema korišteni su modificirani roboti "Grow-bot" tvrtke Parallax ali su se izrađivali i drugi roboti. Među hrvatskim sudionicima natjecanja u Mariboru najdulji najtjecateljski staž imao je Branimir Tadić .
EKIPA ZA ROBOCUP NOGOMET S FAKULTETA
ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA
Prvi međunarodni nastup robonogometne ekipe sa FER iz Zagreba bio je na natjecanju FIRE 2003. godine pa se 2013. bilježi desetogodišnjica od prvog nastupa. FIRA je osnovana 1997. godine kada je pokrenut i ROBOCUP u okviru kojega se igra i robotički nogomet. Hrvatski robonogometni tim nije zabilježio osobite rezultate u ukupnom plasmanu ali su postigli nekoliko pobjeda u susretima s inozemnim timovima.
"ACT Croatia Robot Soccer Team" na međunarodnom natjecanju .
Prema podacima na interenetu "ACT Croatia Robot Soccer Team" osnovan je 2003., a te je godine prvi put sudjelovao na natjecanju – FIRA Europskom prvenstvu u Sloveniji. Sudjelovali smo na Svjetskom prvenstvu 2003 (Austrija), Europskom prvenstvu 2004 (Njemačka), Europskom prvenstvu 2005 (Nizozemska), Svjetskom prvenstvu 2006 (Njemačka) i Europskom prvenstvu 2008 (Austrija/Švicarska). U početku je tim koristio korejske (Yu-jin) robote. U 2005. kupili su šest austrijskih robota, koje su koristili na Svjetskom prvenstvu 2006. u Njemačkoj.
ROBOCUP
ROBOT RESCUE JUNIOR
Hrvatske ekipe natječu se na mađunarodnom natjecanju ROBOCUP JUNIOR (u kategoriji ROBOT RESCUE „spašavanje žrtve“) od 2010. kad se ekipa osmoškolaca KONTO iz Varaždina natjecala u Istanbulu. Pozivu u Istanbul prethodila su uspješni nastupi na natjecanjima u Austriji i Sloveniji . Nastup u Istanbulu bio je senzacionalan obzirom na neiskustvo. Osvijeno je drugo mjesto , odmah iza Japana. Ekipa se natjecala sa robotom vlastite konstrukcije izvedene iz FISCHER TECHNIC elemenata. Od tada hrvatske ekipe tradicionalno sudjeluju na ROBOCUPU. Na natjecanju u Meksiku 2012. sudjelovale su jedna osmoškolska i jedna srednjoškolska ekipa. Srednjoškolska ekipa natjecala se pod nazivom HDR. Osmoškolci su osvojili treće mjesto, a srednjoškolci osmo.
Ekipa KONTO (lijevo ) i voditelji Ivica Kolarić i Jelka Hrnjić u Istanbulu
Rezultati postignuti na otvorenim natjecanjima u Austriji tijekom 2012. i 2013. bili su spektakularni jer su brojne ekipe iz Hrvatske osvojile gotovo sva prva mjesta.
Uspješnost ekipa na međunarodnim natjecanjaima imao je snažan utjecaja na hrvatsku edukacijsku robotiku: pokrenuta je Hrvatske robotičke lige HDR koja se održava od 2010./2011. s ciljem izbora ekipa koje će ići na međunarodno natjecanje. Broj natjecanja je iz godine u godinu sve veći.
Nastupom na međunarodnim natjecanjima podignuta je kako obrazovna tako natjecateljaska razna jer su se kriteriji vrednovanja rezultata ili uspješnosti počeli iskazivati u međunarodnim mjerilima.
Robotička zbirka Hrvatskoga društva za robotiku raspolaže s nekoliko fizičkih eksponata s kojima su se hrvatske ekipe natjecale u inozemstvu: robot NIGHT i robot Grow- Bot, natjecateljska majica s nastupa srednjoškolske ekipe na ROBOCUP natjecanju Meksiku, zbirku originalnih fortografija, itd.
(Igor Ratković)