Hrvatski roboti iz epohe kibernetike
BUBA – MARA (MULJEVIĆ)
Razdoblje: kibernetika (50,60), Turina
Vlasništvo: Tehnički muzej Zagreb
TELE-ANDROID (MAKANEC)
TIOSS (teledirigirani izvršni organ samoorganizirajućeg sustava)
Razdoblje: kibernetika 1966. godina
Vlasništvo: Branimir Makanec
Prvi hrvatski autonomni čovjekoliki robot, nakon gotovo pola stoljeća mirovanja, dobit će dušu zahvaljujući učenicima u Klubu mladih inovatora Zagreb u Osnovnoj školi Mate Lovraka.
Njihova je ideja osposobiti robota koji je 1961. godine konstruirao profesor Branimir pl. Makanec i u sljedećoj godini, na 40. obljetnicu prve šetnje Trgom bana J. Jelačića, omogućiti građanima razgovor s robotom koji se zove Tioss. Ime je kratica od “teledirigirani izvršni organ samoorganizirajućeg sustava”, objasnio je autor B. Makanec.
– Nekoliko mojih kolega, studenata elektrotehnike, i ja okupljali smo se u grupi Kibernetičari. Naš je prvi zadatak bio izraditi robota za jednu proslavu. Robota smo radili godinu dana. Proslava je prošla, no imali smo Tiossa visokog 2,2 metra kojim se upravljalo putem računala na daljinsko upravljanje. Izradili smo ga od starih američkih aviona čije smo dijelove skupljali na vojnom smetištu – kaže Makanec.
Aluminijski dvometraš spretno se kretao uz pomoć motora, stajnih repova i reflektora s krila, što je demonstrirano na Zagrebačkom velesajmu 1965. godine, a godinu poslije i na Jelačićevu trgu gdje je izazvao oduševljenje i čuđenje Zagrepčana. Hodajuća atrakcija, koja govori i zbija šale, pomicala je usta pri izgovaranju svake riječi, treptala svjetlećim očima i okretala glavu.
Danas Tioss u podrumu studenta informatike Ivana Rake čeka svoju šetnju gradom, a kako bi se ona ostvarila, voditelj Kluba mladih inovatora Josip Zdenko Hasenohrl mora prikupiti oko 20.000 kuna za ugradnju mehaničkih i elektroničkih sklopova koji će mu udahnuti dušu.